IXYS Corporation MDA950-22N1W
MDA950-22N1W picture photo
Mfg. Part Number
MDA950-22N1W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 2.2KV 950A
Datasheet Download
MDA950-22N1W.pdf
Availability of MDA950-22N1W
QUANTITY
MDA950-22N1W Order Process
Ship out your order
Specifications of MDA950-22N1W
Internal Part NumberEIS-MDA950-22N1W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTray
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)2200V (2.2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)950A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If880mV @ 500A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)18µs
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 2200V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDA950-22N1W
Related LinksMDA950, MDA950-22N1W Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MDA950-22N1W Details Description
Related parts for MDA950-22N1W
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 120K OHM 0606 datasheet.pdf
IC POT DGTL 128-TAP 15V 10-UMAX datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR CIRCUIT 4UCSP datasheet.pdf
RES 100 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 9.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf