IXYS Corporation MDC500-14IO1
MDC500-14IO1 picture photo
Mfg. Part Number
MDC500-14IO1
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
DIODE MODULE 1400V WC-500
Datasheet Download
MDC500-14IO1.pdf
Availability of MDC500-14IO1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MDC500-14IO1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MDC500-14IO1
Internal Part NumberEIS-MDC500-14IO1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingTray
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1400V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)300mA
Current - On State (It (AV)) (Max)545A
Current - On State (It (RMS)) (Max)1294A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)16500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max)1A
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseWC-500
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDC500-14IO1
Related LinksMDC500, MDC500-14IO1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MDC500-14IO1 Details Description
Related parts for MDC500-14IO1
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 250KSPS 28-SOIC datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY CONTROLLER 48TQFN datasheet.pdf
IC PHOTOFLASH CAP CHARGER 10TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 3A SMB datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.060" UNIV datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf