IXYS Corporation MDC700-14IO1W
MDC700-14IO1W picture photo
Mfg. Part Number
MDC700-14IO1W
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
DIODE MODULE 1400V WC-500
Datasheet Download
MDC700-14IO1W.pdf
Availability of MDC700-14IO1W
QUANTITY
MDC700-14IO1W Order Process
Ship out your order
Specifications of MDC700-14IO1W
Internal Part NumberEIS-MDC700-14IO1W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingTray
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1400V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)-
Current - On State (It (AV)) (Max)700A
Current - On State (It (RMS)) (Max)1331A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)18200 @ 50MHz
Current - Hold (Ih) (Max)-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseWC-500
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDC700-14IO1W
Related LinksMDC700, MDC700-14IO1W Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MDC700-14IO1W Details Description
Related parts for MDC700-14IO1W
IC TXRX RS-232 3-5.5V ESD 24SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% 1411 datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/2W MELF datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8TSSOP-B datasheet.pdf
RES SMD 61.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 1A MBS datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf