Vicor Corporation MDCM28AP050M180A50
MDCM28AP050M180A50 picture photo
Mfg. Part Number
MDCM28AP050M180A50
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 180W
Datasheet Download
MDCM28AP050M180A50.pdf
Availability of MDCM28AP050M180A50
QUANTITY
MDCM28AP050M180A50 Order Process
Ship out your order
Specifications of MDCM28AP050M180A50
Internal Part NumberEIS-MDCM28AP050M180A50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI Chip® DCM®
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)16V
Voltage - Input (Max)50V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)36A
Power (Watts) - Manufacture Series180W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension1.52" L x 0.90" W x 0.29" H (38.7mm x 22.8mm x 7.3mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Efficiency91.5%
Power (Watts) - Max180W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDCM28AP050M180A50
Related LinksMDCM28AP0, MDCM28AP050M180A50 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
MDCM28AP050M180A50 Details Description
Related parts for MDCM28AP050M180A50
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 0.4 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
IC LATCH BIPOLAR 3V SOT23W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
VARISTOR 1500V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
VARISTOR 29.7V 80A 0603 datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD RIGHT NK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf