IXYS Corporation MDD312-16N1
MDD312-16N1 picture photo
Mfg. Part Number
MDD312-16N1
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1.6KV 310A Y1-CU
Datasheet Download
MDD312-16N1.pdf
Availability of MDD312-16N1
QUANTITY
MDD312-16N1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MDD312-16N1
Internal Part NumberEIS-MDD312-16N1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1600V (1.6kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)310A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.32V @ 600A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr30mA @ 1600V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseY1-CU
Supplier Device PackageY1-CU
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDD312-16N1
Related LinksMDD31, MDD312-16N1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MDD312-16N1 Details Description
Related parts for MDD312-16N1
IC PCM CODEC-FILTER 3V 20-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 8POS SCKT datasheet.pdf
16MM SS ROBUST SWITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA JACK TO BNC PLUG datasheet.pdf
IC REG LDO 1.25V 0.5A 6XDFN datasheet.pdf