IXYS Corporation MDD44-14N1B
MDD44-14N1B picture photo
Mfg. Part Number
MDD44-14N1B
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1.4KV 64A TO240AA
Datasheet Download
MDD44-14N1B.pdf
Availability of MDD44-14N1B
QUANTITY
MDD44-14N1B Order Process
Ship out your order
Specifications of MDD44-14N1B
Internal Part NumberEIS-MDD44-14N1B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1400V (1.4kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)64A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.6V @ 200A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10mA @ 1400V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-240AA
Supplier Device PackageTO-240AA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDD44-14N1B
Related LinksMDD44, MDD44-14N1B Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MDD44-14N1B Details Description
Related parts for MDD44-14N1B
IDC CABLE - MSD10K/MC10F/MCE10K datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
THYRISTOR DSC 1200V 250A TO200AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf