IXYS Corporation MDD95-22N1B
MDD95-22N1B picture photo
Mfg. Part Number
MDD95-22N1B
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 2.2KV 120A TO240AA
Datasheet Download
MDD95-22N1B.pdf
Availability of MDD95-22N1B
QUANTITY
MDD95-22N1B Order Process
Ship out your order
Specifications of MDD95-22N1B
Internal Part NumberEIS-MDD95-22N1B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)2200V (2.2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.43V @ 300A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr15mA @ 2200V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-240AA
Supplier Device PackageTO-240AA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDD95-22N1B
Related LinksMDD95, MDD95-22N1B Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MDD95-22N1B Details Description
Related parts for MDD95-22N1B
RES 1.38K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 60.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 156.25MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL LEFT WK datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
5.0MM EURO HEADER RA ME GRN 9CKT datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
OSC 125MHZ SMD datasheet.pdf
LED XLAMP 2700K WHITE 9V SMD datasheet.pdf