Hirose Electric Co Ltd MDF51-2P-12DSA(20)
MDF51-2P-12DSA(20) picture photo
Mfg. Part Number
MDF51-2P-12DSA(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
MDF51 HDR 2POS T/H
Datasheet Download
MDF51-2P-12DSA(20).pdf
Availability of MDF51-2P-12DSA(20)
QUANTITY
MDF51-2P-12DSA(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of MDF51-2P-12DSA(20)
Internal Part NumberEIS-MDF51-2P-12DSA(20)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesMDF51
PackagingTray
Contact TypeBlade Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions2
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.472" (12.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
FeaturesBoard Guide
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDF51-2P-12DSA(20)
Related LinksMDF51-2P-, MDF51-2P-12DSA(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
MDF51-2P-12DSA(20) Details Description
Related parts for MDF51-2P-12DSA(20)
RES SMD 0.22 OHM 1% 1/6W 0402 datasheet.pdf