Hirose Electric Co Ltd MDF6-18DS-3.5C
MDF6-18DS-3.5C picture photo
Mfg. Part Number
MDF6-18DS-3.5C
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RCPT 18POS 3.5MM
Datasheet Download
MDF6-18DS-3.5C.pdf
Availability of MDF6-18DS-3.5C
QUANTITY
MDF6-18DS-3.5C Order Process
Ship out your order
Specifications of MDF6-18DS-3.5C
Internal Part NumberEIS-MDF6-18DS-3.5C
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesMDF6
PackagingBulk
Connector TypeSocket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions18
Pitch0.138" (3.50mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.197" (5.00mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeLatch Lock
ColorWhite
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDF6-18DS-3.5C
Related LinksMDF6-18, MDF6-18DS-3.5C Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
MDF6-18DS-3.5C Details Description
Related parts for MDF6-18DS-3.5C
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH OPERATOR ROUN 3 OR 4 POLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 340MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 54POS 2MM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 32VC QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf