Hirose Electric Co Ltd MDF7-10P-2.54DS(55)
MDF7-10P-2.54DS(55) picture photo
Mfg. Part Number
MDF7-10P-2.54DS(55)
Brief Description
CONN HDR 10POS 2.54MM
Datasheet Download
MDF7-10P-2.54DS(55).pdf
Availability of MDF7-10P-2.54DS(55)
QUANTITY
MDF7-10P-2.54DS(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of MDF7-10P-2.54DS(55)
Internal Part NumberEIS-MDF7-10P-2.54DS(55)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesMDF7
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.394" (10.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDF7-10P-2.54DS(55)
Related LinksMDF7-10P-, MDF7-10P-2.54DS(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
MDF7-10P-2.54DS(55) Details Description
Related parts for MDF7-10P-2.54DS(55)
IC FPGA 180 I/O 256PBGA datasheet.pdf
FITTING BASE COUPLER IVORY datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS MALE PANEL #20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
5M CAGD HIGH FLEXPWR CABLE -EU datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 10.4KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .5W 100MM datasheet.pdf
LOW POWER ATTENUATOR 7DB datasheet.pdf
XDSL7 DS TIP 1.2 X 2.7MM L datasheet.pdf