Hirose Electric Co Ltd MDF7-12S-2.54DSA(56)
MDF7-12S-2.54DSA(56) picture photo
Mfg. Part Number
MDF7-12S-2.54DSA(56)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN RECEPT 12POS SINGLE TIN
Datasheet Download
MDF7-12S-2.54DSA(56).pdf
Availability of MDF7-12S-2.54DSA(56)
QUANTITY
MDF7-12S-2.54DSA(56) Order Process
Ship out your order
Specifications of MDF7-12S-2.54DSA(56)
Internal Part NumberEIS-MDF7-12S-2.54DSA(56)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesMDF7
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Bottom Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDF7-12S-2.54DSA(56)
Related LinksMDF7-12S-2, MDF7-12S-2.54DSA(56) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
MDF7-12S-2.54DSA(56) Details Description
Related parts for MDF7-12S-2.54DSA(56)
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CA 50 24F OFNP MPO datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HD ARRAY 299POS MALE GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T766 datasheet.pdf
INDICATING FUSE datasheet.pdf
CTV 15C 14#20 1#16 SKT PLUG datasheet.pdf
CAP 10 UF 20% 25 V datasheet.pdf