Hirose Electric Co Ltd MDF7-15P-2.54DS(55)
MDF7-15P-2.54DS(55) picture photo
Mfg. Part Number
MDF7-15P-2.54DS(55)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 15POS 2.54MM
Datasheet Download
MDF7-15P-2.54DS(55).pdf
Availability of MDF7-15P-2.54DS(55)
QUANTITY
MDF7-15P-2.54DS(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of MDF7-15P-2.54DS(55)
Internal Part NumberEIS-MDF7-15P-2.54DS(55)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesMDF7
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions15
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.394" (10.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDF7-15P-2.54DS(55)
Related LinksMDF7-15P-, MDF7-15P-2.54DS(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
MDF7-15P-2.54DS(55) Details Description
Related parts for MDF7-15P-2.54DS(55)
RES SMD 392K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 105NS 56TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
INDICATOR NEON AMBER PANEL MNT datasheet.pdf
LED PMI PROMINENT 110VAC GRN datasheet.pdf
RES 78.6 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 3W DO204AL datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 350VAC datasheet.pdf