Hirose Electric Co Ltd MDF7-15P-2.54DSA(01)
MDF7-15P-2.54DSA(01) picture photo
Mfg. Part Number
MDF7-15P-2.54DSA(01)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 15POS 2.54MM
Datasheet Download
MDF7-15P-2.54DSA(01).pdf
Availability of MDF7-15P-2.54DSA(01)
QUANTITY
MDF7-15P-2.54DSA(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of MDF7-15P-2.54DSA(01)
Internal Part NumberEIS-MDF7-15P-2.54DSA(01)
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesMDF7
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions15
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.394" (10.00mm)
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDF7-15P-2.54DSA(01)
Related LinksMDF7-15P-2, MDF7-15P-2.54DSA(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
MDF7-15P-2.54DSA(01) Details Description
Related parts for MDF7-15P-2.54DSA(01)
CONN PLUG 2POS .093 datasheet.pdf
RES SMD 590K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP TRANSIMP 2.5GHZ DIESALE datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR QUAD 16-TQFN datasheet.pdf
QKE EURO FEM CONN GP datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE DVR 16-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12VDC 2.9KHZ PCB datasheet.pdf
FILTER LINE 20A .25" QC TERM LOW datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder Paste datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 2A DO220AA datasheet.pdf