Hirose Electric Co Ltd MDF7-18P-2.54DS(56)
MDF7-18P-2.54DS(56) picture photo
Mfg. Part Number
MDF7-18P-2.54DS(56)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 18POS 2.54MM
Datasheet Download
MDF7-18P-2.54DS(56).pdf
Availability of MDF7-18P-2.54DS(56)
QUANTITY
MDF7-18P-2.54DS(56) Order Process
Ship out your order
Specifications of MDF7-18P-2.54DS(56)
Internal Part NumberEIS-MDF7-18P-2.54DS(56)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesMDF7
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.394" (10.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDF7-18P-2.54DS(56)
Related LinksMDF7-18P-, MDF7-18P-2.54DS(56) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
MDF7-18P-2.54DS(56) Details Description
Related parts for MDF7-18P-2.54DS(56)
CONN EDGECARD 70POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
2.00MM UNSHROUDED HDR datasheet.pdf
IC RESET WATCHDOG TIMER 8MSOP datasheet.pdf
RES 45.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 835MA 400 MOHM datasheet.pdf