Hirose Electric Co Ltd MDF7-18P-2.54DSA(01)
MDF7-18P-2.54DSA(01) picture photo
Mfg. Part Number
MDF7-18P-2.54DSA(01)
Brief Description
CONN HDR 18POS 2.54MM
Datasheet Download
MDF7-18P-2.54DSA(01).pdf
Availability of MDF7-18P-2.54DSA(01)
QUANTITY
MDF7-18P-2.54DSA(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of MDF7-18P-2.54DSA(01)
Internal Part NumberEIS-MDF7-18P-2.54DSA(01)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesMDF7
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.394" (10.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDF7-18P-2.54DSA(01)
Related LinksMDF7-18P-2, MDF7-18P-2.54DSA(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
MDF7-18P-2.54DSA(01) Details Description
Related parts for MDF7-18P-2.54DSA(01)
RES SMD 0.1 OHM 5% 3.5W J LEAD datasheet.pdf
CONN MAGJACK 3PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
IC POST AMP LP LIMITING 16-MLF datasheet.pdf
SWITCH LIMIT COIL SPRNG 10A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf