Hirose Electric Co Ltd MDF7-24P-2.54DS(56)
MDF7-24P-2.54DS(56) picture photo
Mfg. Part Number
MDF7-24P-2.54DS(56)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 24POS 2.54MM
Datasheet Download
MDF7-24P-2.54DS(56).pdf
Availability of MDF7-24P-2.54DS(56)
QUANTITY
MDF7-24P-2.54DS(56) Order Process
Ship out your order
Specifications of MDF7-24P-2.54DS(56)
Internal Part NumberEIS-MDF7-24P-2.54DS(56)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesMDF7
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.394" (10.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDF7-24P-2.54DS(56)
Related LinksMDF7-24P-, MDF7-24P-2.54DS(56) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
MDF7-24P-2.54DS(56) Details Description
Related parts for MDF7-24P-2.54DS(56)
RES SMD 17.8KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 2.1 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
STD VHDM 6X10 MALE PRESS datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 2.43A 52 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 62POS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CABLE 8POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
22000UF 63V 50X80MM 85C 10000H datasheet.pdf