Hirose Electric Co Ltd MDF7-30D-2.54DSA(56)
MDF7-30D-2.54DSA(56) picture photo
Mfg. Part Number
MDF7-30D-2.54DSA(56)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN RECEPT 30POS DOUBLE GOLD
Datasheet Download
MDF7-30D-2.54DSA(56).pdf
Availability of MDF7-30D-2.54DSA(56)
QUANTITY
MDF7-30D-2.54DSA(56) Order Process
Ship out your order
Specifications of MDF7-30D-2.54DSA(56)
Internal Part NumberEIS-MDF7-30D-2.54DSA(56)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesMDF7
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Bottom Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDF7-30D-2.54DSA(56)
Related LinksMDF7-30D-2, MDF7-30D-2.54DSA(56) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
MDF7-30D-2.54DSA(56) Details Description
Related parts for MDF7-30D-2.54DSA(56)
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
ANALOG OUTPUT TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
GASKET RED ALUBOS 1600 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 10NS 160PQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 5POS THRUHL datasheet.pdf
TRANS NPN 4W 960MHZ-1215MHZ datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf