Hirose Electric Co Ltd MDF7-3S-2.54DSA(01)
MDF7-3S-2.54DSA(01) picture photo
Mfg. Part Number
MDF7-3S-2.54DSA(01)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN RECEPT 3POS SNG GOLD 1=100
Datasheet Download
MDF7-3S-2.54DSA(01).pdf
Availability of MDF7-3S-2.54DSA(01)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MDF7-3S-2.54DSA(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of MDF7-3S-2.54DSA(01)
Internal Part NumberEIS-MDF7-3S-2.54DSA(01)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesMDF7
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Bottom Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions3
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact Finish-
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDF7-3S-2.54DSA(01)
Related LinksMDF7-3S-2, MDF7-3S-2.54DSA(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
MDF7-3S-2.54DSA(01) Details Description
Related parts for MDF7-3S-2.54DSA(01)
IC POT DIG QUAD 50K 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 SMD 70 POS datasheet.pdf
POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 1A TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7 OHM 5% 60W datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
3MM CABLE ASSY datasheet.pdf