Hirose Electric Co Ltd MDF7-3S-2.54DSA(55)
MDF7-3S-2.54DSA(55) picture photo
Mfg. Part Number
MDF7-3S-2.54DSA(55)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN RECEPT 3POS SINGLE TIN
Datasheet Download
MDF7-3S-2.54DSA(55).pdf
Availability of MDF7-3S-2.54DSA(55)
QUANTITY
MDF7-3S-2.54DSA(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of MDF7-3S-2.54DSA(55)
Internal Part NumberEIS-MDF7-3S-2.54DSA(55)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesMDF7
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Bottom Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions3
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDF7-3S-2.54DSA(55)
Related LinksMDF7-3S-2, MDF7-3S-2.54DSA(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
MDF7-3S-2.54DSA(55) Details Description
Related parts for MDF7-3S-2.54DSA(55)
IC REG LDO 5V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH 16BIT 48-TSSOP datasheet.pdf
OSC VCO 1650-1850MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1.38A 80 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SC59-3 datasheet.pdf