Hirose Electric Co Ltd MDF7-46D-2.54DSA(55)
MDF7-46D-2.54DSA(55) picture photo
Mfg. Part Number
MDF7-46D-2.54DSA(55)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN RECEPT 46POS DOUBLE GOLD
Datasheet Download
MDF7-46D-2.54DSA(55).pdf
Availability of MDF7-46D-2.54DSA(55)
QUANTITY
MDF7-46D-2.54DSA(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of MDF7-46D-2.54DSA(55)
Internal Part NumberEIS-MDF7-46D-2.54DSA(55)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesMDF7
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Bottom Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions46
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDF7-46D-2.54DSA(55)
Related LinksMDF7-46D-2, MDF7-46D-2.54DSA(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
MDF7-46D-2.54DSA(55) Details Description
Related parts for MDF7-46D-2.54DSA(55)
HEX STANDOFF 6-32 NYLON 13/16" datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.43 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
TRIAC 600V 25A TO220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 100V 20% BX 1825 datasheet.pdf
GDT 2700V 15% 3KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf