Hirose Electric Co Ltd MDF76GW-30S-1H(55)
MDF76GW-30S-1H(55) picture photo
Mfg. Part Number
MDF76GW-30S-1H(55)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 30 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle
Datasheet Download
MDF76GW-30S-1H(55).pdf
Availability of MDF76GW-30S-1H(55)
QUANTITY
MDF76GW-30S-1H(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of MDF76GW-30S-1H(55)
Internal Part NumberEIS-MDF76GW-30S-1H(55)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesMDF76
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDF76GW-30S-1H(55)
Related LinksMDF76GW-3, MDF76GW-30S-1H(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
MDF76GW-30S-1H(55) Details Description
Related parts for MDF76GW-30S-1H(55)
CONN HOUSING PLUG 31POS BLUE datasheet.pdf