Hirose Electric Co Ltd MDF7B-20DP-2.54DSA(55)
MDF7B-20DP-2.54DSA(55) picture photo
Mfg. Part Number
MDF7B-20DP-2.54DSA(55)
Brief Description
CONN HDR 20POS 2.54MM
Datasheet Download
MDF7B-20DP-2.54DSA(55).pdf
Availability of MDF7B-20DP-2.54DSA(55)
QUANTITY
MDF7B-20DP-2.54DSA(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of MDF7B-20DP-2.54DSA(55)
Internal Part NumberEIS-MDF7B-20DP-2.54DSA(55)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesMDF7
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions20
Number of Positions Loaded12
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.648" (16.47mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDF7B-20DP-2.54DSA(55)
Related LinksMDF7B-20DP-, MDF7B-20DP-2.54DSA(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
MDF7B-20DP-2.54DSA(55) Details Description
Related parts for MDF7B-20DP-2.54DSA(55)
IC ENCORE MCU FLASH 1K 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.1A DFN1006B-3 datasheet.pdf
CONN HDR 25POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 10POS 2MM datasheet.pdf
RES 72.3K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TOOL datasheet.pdf
CAP FILM 51PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf