Hirose Electric Co Ltd MDF7B-21P-2.54DSA(55)
MDF7B-21P-2.54DSA(55) picture photo
Mfg. Part Number
MDF7B-21P-2.54DSA(55)
Brief Description
CONN HDR 21POS 2.54MM
Datasheet Download
MDF7B-21P-2.54DSA(55).pdf
Availability of MDF7B-21P-2.54DSA(55)
QUANTITY
MDF7B-21P-2.54DSA(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of MDF7B-21P-2.54DSA(55)
Internal Part NumberEIS-MDF7B-21P-2.54DSA(55)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesMDF7
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions21
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.648" (16.47mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDF7B-21P-2.54DSA(55)
Related LinksMDF7B-21P-, MDF7B-21P-2.54DSA(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
MDF7B-21P-2.54DSA(55) Details Description
Related parts for MDF7B-21P-2.54DSA(55)
LENS FOR T1 3/4 LED YELLOW DOME datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
EM35X BREAKOUT BOARD datasheet.pdf
CONN R/A BKWAY HDR TIN 12POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 669.3266MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2K FLASH 20SOIC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 1.3A TUMT3 datasheet.pdf