Hirose Electric Co Ltd MDF7B-5P-2.54DSA(55)
MDF7B-5P-2.54DSA(55) picture photo
Mfg. Part Number
MDF7B-5P-2.54DSA(55)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 5POS 2.54MM
Datasheet Download
MDF7B-5P-2.54DSA(55).pdf
Availability of MDF7B-5P-2.54DSA(55)
QUANTITY
MDF7B-5P-2.54DSA(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of MDF7B-5P-2.54DSA(55)
Internal Part NumberEIS-MDF7B-5P-2.54DSA(55)
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesMDF7
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions5
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.648" (16.47mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDF7B-5P-2.54DSA(55)
Related LinksMDF7B-5P-2, MDF7B-5P-2.54DSA(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
MDF7B-5P-2.54DSA(55) Details Description
Related parts for MDF7B-5P-2.54DSA(55)
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 38TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
XFMR datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
IC COMP SGL 1.8V R-R IN SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 213 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 24V datasheet.pdf