Hirose Electric Co Ltd MDF7C-20DP-2.54DSA(55)
MDF7C-20DP-2.54DSA(55) picture photo
Mfg. Part Number
MDF7C-20DP-2.54DSA(55)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HDR 20POS 2.54MM
Datasheet Download
MDF7C-20DP-2.54DSA(55).pdf
Availability of MDF7C-20DP-2.54DSA(55)
QUANTITY
MDF7C-20DP-2.54DSA(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of MDF7C-20DP-2.54DSA(55)
Internal Part NumberEIS-MDF7C-20DP-2.54DSA(55)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesMDF7
PackagingBulk
Number of Positions20
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall0.984" (25.00mm)
Length - Post (Mating)0.118" (3.00mm)
Length - Stack Height0.728" (18.50mm)
Length - Tail0.138" (3.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating)-
ColorBlack, Gray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDF7C-20DP-2.54DSA(55)
Related LinksMDF7C-20DP-, MDF7C-20DP-2.54DSA(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
MDF7C-20DP-2.54DSA(55) Details Description
Related parts for MDF7C-20DP-2.54DSA(55)
CONN CARDEDGE 60DUAL POS GOLD datasheet.pdf
RES MO 1/2W 750 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
INDICATOR 12MM FIXED HI GRN 220V datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 10.5A TO-263 datasheet.pdf
CAP FILM 200PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf