Hirose Electric Co Ltd MDF7C-24P-2.54DSA(52)
MDF7C-24P-2.54DSA(52) picture photo
Mfg. Part Number
MDF7C-24P-2.54DSA(52)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HDR 24POS 2.54MM
Datasheet Download
MDF7C-24P-2.54DSA(52).pdf
Availability of MDF7C-24P-2.54DSA(52)
QUANTITY
MDF7C-24P-2.54DSA(52) Order Process
Ship out your order
Specifications of MDF7C-24P-2.54DSA(52)
Internal Part NumberEIS-MDF7C-24P-2.54DSA(52)
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesMDF7
PackagingBulk
Number of Positions24
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall0.984" (25.00mm)
Length - Post (Mating)0.366" (9.30mm)
Length - Stack Height0.500" (12.70mm)
Length - Tail0.138" (3.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)8µin (0.20µm)
ColorBlack, Gray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDF7C-24P-2.54DSA(52)
Related LinksMDF7C-24P-, MDF7C-24P-2.54DSA(52) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
MDF7C-24P-2.54DSA(52) Details Description
Related parts for MDF7C-24P-2.54DSA(52)
CONN PLUG 26POS W/SOCKET SOLDER datasheet.pdf
SWITCH UNIT SQUARE ALT 2POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
KIT CONN MV-396 ASSORTED WTB datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 18A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 397 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 2.4GHZ datasheet.pdf