Hirose Electric Co Ltd MDF7C-6P-2.54DSA(55)
MDF7C-6P-2.54DSA(55) picture photo
Mfg. Part Number
MDF7C-6P-2.54DSA(55)
Brief Description
CONN HDR 6POS 2.54MM
Datasheet Download
MDF7C-6P-2.54DSA(55).pdf
Availability of MDF7C-6P-2.54DSA(55)
QUANTITY
MDF7C-6P-2.54DSA(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of MDF7C-6P-2.54DSA(55)
Internal Part NumberEIS-MDF7C-6P-2.54DSA(55)
PackagingBulk
Number of Positions6
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall0.984" (25.00mm)
Length - Post (Mating)0.118" (3.00mm)
Length - Stack Height0.728" (18.50mm)
Length - Tail0.138" (3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDF7C-6P-2.54DSA(55)
Related LinksMDF7C-6P-2, MDF7C-6P-2.54DSA(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
MDF7C-6P-2.54DSA(55) Details Description
Related parts for MDF7C-6P-2.54DSA(55)
IC DSC 16BIT 24KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 6.25A 9.5 MOHM datasheet.pdf
102S-SCA-2 PLUG CONN STRADDLE datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.1A 8DFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CA,62.5,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 29.4912MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 8A 125V datasheet.pdf
CONN DSUB HOUSING datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW SOD80 datasheet.pdf