Hirose Electric Co Ltd MDF7P-20DP-2.54DSA(14)
MDF7P-20DP-2.54DSA(14) picture photo
Mfg. Part Number
MDF7P-20DP-2.54DSA(14)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 20POS 2.54MM
Datasheet Download
MDF7P-20DP-2.54DSA(14).pdf
Availability of MDF7P-20DP-2.54DSA(14)
QUANTITY
MDF7P-20DP-2.54DSA(14) Order Process
Ship out your order
Specifications of MDF7P-20DP-2.54DSA(14)
Internal Part NumberEIS-MDF7P-20DP-2.54DSA(14)
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesMDF7
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.292" (7.42mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDF7P-20DP-2.54DSA(14)
Related LinksMDF7P-20DP-, MDF7P-20DP-2.54DSA(14) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
MDF7P-20DP-2.54DSA(14) Details Description
Related parts for MDF7P-20DP-2.54DSA(14)
CONN IDC SOCKET 34 POS 30AU datasheet.pdf
PHOTODIODE UV 100MM SQ CERAMIC datasheet.pdf
CABLE SCSI-3 ADAPTER 50CONDUCTOR datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T412 datasheet.pdf
INSERTER/EXTRACTOR .093X2" YLW datasheet.pdf
762 TB SOCKET OPEN VERR datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 250VDC datasheet.pdf