IXYS Corporation MDI400-12E4
MDI400-12E4 picture photo
Mfg. Part Number
MDI400-12E4
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
MOD IGBT BUCK 1200V 420A Y3-LI
Datasheet Download
MDI400-12E4.pdf
Availability of MDI400-12E4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MDI400-12E4 Order Process
Ship out your order
Specifications of MDI400-12E4
Internal Part NumberEIS-MDI400-12E4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeNPT
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)420A
Power - Max1700W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.8V @ 15V, 300A
Current - Collector Cutoff (Max)3.3mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce17nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseY3-Li
Supplier Device PackageY3-Li
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDI400-12E4
Related LinksMDI40, MDI400-12E4 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MDI400-12E4 Details Description
Related parts for MDI400-12E4
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET 60POS .5MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 0.012 OHM 1% 2W 2816 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 28POS 2.54MM GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
TG6050 SHEET 300X300X5MM datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RJI CORD 8AWG26/7 RJ45 DO/PCR OV datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf