Eaton (formerly Cooper Bussmann) MDL-1-2/10-R
MDL-1-2/10-R picture photo
Mfg. Part Number
MDL-1-2/10-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 1.2A 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
MDL-1-2/10-R.pdf
Availability of MDL-1-2/10-R
QUANTITY
MDL-1-2/10-R Order Process
Ship out your order
Specifications of MDL-1-2/10-R
Internal Part NumberEIS-MDL-1-2/10-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMDL
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.2A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
Approvals-
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDL-1-2/10-R
Related LinksMDL-1-, MDL-1-2/10-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
MDL-1-2/10-R Details Description
Related parts for MDL-1-2/10-R
SWITCH DETECTOR SPST TOP ACT 30V datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 350MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 220V datasheet.pdf
CABLE 25COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 3A 125V datasheet.pdf
OSC OCXO 10.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
RES 976 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf