Varitronix International Ltd. MDLS-16265-SS-LV-G-LED-04-G-14
MDLS-16265-SS-LV-G-LED-04-G-14 picture photo
Mfg. Part Number
MDLS-16265-SS-LV-G-LED-04-G-14
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
Brief Description
LCD MODULE 16X2 STD W/BACKLIGHT
Datasheet Download
MDLS-16265-SS-LV-G-LED-04-G-14.pdf
Availability of MDLS-16265-SS-LV-G-LED-04-G-14
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MDLS-16265-SS-LV-G-LED-04-G-14 Order Process
Ship out your order
Specifications of MDLS-16265-SS-LV-G-LED-04-G-14
Internal Part NumberEIS-MDLS-16265-SS-LV-G-LED-04-G-14
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Character Module Specs.
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LCD, OLED Character and Numeric
SeriesMDL(S)-16265
Number of Characters32
Display Format16 x 2
Character Format5 x 8 Dots
Display TypeSTN - Super-Twisted Nematic
Display ModeTransflective
Character Size5.55mm H x 2.95mm W
Outline L x W x H84.00mm x 44.00mm x 9.80mm
Viewing Area61.00mm L x 15.80mm W
BacklightLED - Green
Voltage - Supply5V
Dot Size0.55mm W x 0.65mm H
InterfaceParallel
Operating Temperature-5°C ~ 50°C
Text Color-
Background Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDLS-16265-SS-LV-G-LED-04-G-14
MDLS-16265-SS-LV-G-LED-04-G-14 Details Description
Related parts for MDLS-16265-SS-LV-G-LED-04-G-14
IDC CABLE - HSC30H/AE30M/HPK30H datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
LED XLAMP XP-L 5700K WHITE SMD datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.003UF RADIAL datasheet.pdf