Essentra Components (formerly Richco, Inc.) MDLSP1-10M-01
MDLSP1-10M-01 picture photo
Mfg. Part Number
MDLSP1-10M-01
Manufacturer
Product Category
Board Supports
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 10MM
Datasheet Download
MDLSP1-10M-01.pdf
Availability of MDLSP1-10M-01
QUANTITY
MDLSP1-10M-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of MDLSP1-10M-01
Internal Part NumberEIS-MDLSP1-10M-01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEngineering Technology
Injection Molding and Plastics
Plastic Materials
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Supports
SeriesMDLSP1
Holding TypeSnap Lock
Mounting TypeSnap Lock
Between Board Height0.394" (10.00mm)
Length - Overall0.681" (17.30mm)
Support Hole Diameter0.098" (2.50mm)
Support Panel Thickness0.065" (1.65mm)
Mounting Hole Diameter0.098" (2.50mm)
Mounting Panel Thickness0.065" (1.65mm)