ITT Cannon, LLC MDM-15PSM7
MDM-15PSM7 picture photo
Mfg. Part Number
MDM-15PSM7
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
MDM-15PSM7.pdf
Availability of MDM-15PSM7
QUANTITY
MDM-15PSM7 Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-15PSM7
Internal Part NumberEIS-MDM-15PSM7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-83513, Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Connector StyleD-Type, Micro-D
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (2-56)
TerminationSolder Cup
FeaturesShielded
Shell Material, FinishAluminum, Yellow Chromate Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-15PSM7
Related LinksMDM-1, MDM-15PSM7 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-15PSM7 Details Description
Related parts for MDM-15PSM7
RES SMD 499 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 25A SOT-227 datasheet.pdf
FLOATSWITCH VERT .6A NO ADJ datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CRYSTAL 10.00 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf