ITT Cannon, LLC MDM-15SBRM7
MDM-15SBRM7 picture photo
Mfg. Part Number
MDM-15SBRM7
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
MDM-15SBRM7.pdf
Availability of MDM-15SBRM7
QUANTITY
MDM-15SBRM7 Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-15SBRM7
Internal Part NumberEIS-MDM-15SBRM7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-83513, Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Connector StyleD-Type, Micro-D
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (2-56)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishAluminum, Yellow Chromate Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-15SBRM7
Related LinksMDM-1, MDM-15SBRM7 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-15SBRM7 Details Description
Related parts for MDM-15SBRM7
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 32pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf