ITT Cannon, LLC MDM-21PSM5-A174
MDM-21PSM5-A174 picture photo
Mfg. Part Number
MDM-21PSM5-A174
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 21 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
MDM-21PSM5-A174.pdf
Availability of MDM-21PSM5-A174
QUANTITY
MDM-21PSM5-A174 Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-21PSM5-A174
Internal Part NumberEIS-MDM-21PSM5-A174
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-83513, Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Connector StyleD-Type, Micro-D
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions21
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureCable Side; Male Jackscrew (2-56)
TerminationSolder Cup
FeaturesShielded
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-21PSM5-A174
Related LinksMDM-21P, MDM-21PSM5-A174 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-21PSM5-A174 Details Description
Related parts for MDM-21PSM5-A174
CAP FILM 0.27UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-14 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 12POS .156 GRN datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER FEEDTHROUGH AC 75A Y4 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 9V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf