ITT Cannon, LLC MDM-21SSA
MDM-21SSA picture photo
Mfg. Part Number
MDM-21SSA
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 21 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
MDM-21SSA.pdf
Availability of MDM-21SSA
QUANTITY
MDM-21SSA Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-21SSA
Internal Part NumberEIS-MDM-21SSA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-83513, Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Connector StyleD-Type, Micro-D
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesShielded
Shell Material, FinishAluminum, Yellow Chromate Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-21SSA
Related LinksMDM-, MDM-21SSA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-21SSA Details Description
Related parts for MDM-21SSA
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT W/ADC 16-SOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 220A DO205AB datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 90V TO220AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
ROLL, HOOK & LOOP, 1" X 25-YD, O datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.5A 116 MOHM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 39UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf