ITT Cannon, LLC MDM-25PBRM7
MDM-25PBRM7 picture photo
Mfg. Part Number
MDM-25PBRM7
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
MDM-25PBRM7.pdf
Availability of MDM-25PBRM7
QUANTITY
MDM-25PBRM7 Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-25PBRM7
Internal Part NumberEIS-MDM-25PBRM7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-83513, Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Connector StyleD-Type, Micro-D
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (2-56)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishAluminum, Yellow Chromate Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-25PBRM7
Related LinksMDM-2, MDM-25PBRM7 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-25PBRM7 Details Description
Related parts for MDM-25PBRM7
TERM BLOCK HDR 24POS 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 660MA 730 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 22 OHM 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 1.24 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 18A 600VAC datasheet.pdf