ITT Cannon, LLC MDM-25PBSP
MDM-25PBSP picture photo
Mfg. Part Number
MDM-25PBSP
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
MDM-25PBSP.pdf
Availability of MDM-25PBSP
QUANTITY
MDM-25PBSP Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-25PBSP
Internal Part NumberEIS-MDM-25PBSP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-83513, Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Connector StyleD-Type, Micro-D
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (2-56)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishAluminum, Yellow Chromate Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-25PBSP
Related LinksMDM-2, MDM-25PBSP Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-25PBSP Details Description
Related parts for MDM-25PBSP
IC OPAMP LOG 350MHZ 20LCCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP ARRAY 33PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 74 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf