ITT Cannon, LLC MDM-25SH027F
MDM-25SH027F picture photo
Mfg. Part Number
MDM-25SH027F
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Wire Leads
Datasheet Download
MDM-25SH027F.pdf
Availability of MDM-25SH027F
QUANTITY
MDM-25SH027F Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-25SH027F
Internal Part NumberEIS-MDM-25SH027F
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-83513, Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Connector StyleD-Type, Micro-D
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationWire Leads
FeaturesShielded
Shell Material, FinishAluminum, Yellow Chromate Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-25SH027F
Related LinksMDM-25, MDM-25SH027F Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-25SH027F Details Description
Related parts for MDM-25SH027F
AC/DC CONVERTER 24V 48W datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.5 6G 20MA datasheet.pdf
CONN HDR 2MM W/LATCH 12POS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 360MA 1.17 OHM datasheet.pdf
IC BUFFER/LINE DVR OCT 20TSSOP datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 16"L X 12"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XBD GREEN 535NM 87.4LM SMD datasheet.pdf
HEAT SHRINK THICK ADH BLACK datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 330 OHM 1% 100W datasheet.pdf