ITT Cannon, LLC MDM-31PH002P
MDM-31PH002P picture photo
Mfg. Part Number
MDM-31PH002P
Manufacturer
Product Category
D-Sub Cables
Brief Description
MICRO 31POS PIN 12"
Datasheet Download
MDM-31PH002P.pdf
Availability of MDM-31PH002P
QUANTITY
MDM-31PH002P Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-31PH002P
Internal Part NumberEIS-MDM-31PH002P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyD-Sub Cables
SeriesMDM
1st ConnectorPlug, Male Pins
2nd ConnectorIndividual Wire Leads
TypeD-Type, Micro-D
Number of Positions31
Length1.00' (304.80mm, 12.00")
Shielding-
ColorMultiple
Usage-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-31PH002P
Related LinksMDM-31, MDM-31PH002P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-31PH002P Details Description
Related parts for MDM-31PH002P
FUSE CERAMIC 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH VOLT-SELECT PNL MNT 3POS datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 20POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
5.08MM EUROBLOCK PC VERT GRN 10A datasheet.pdf
MICRO 25C P 6" YEL FLOAT datasheet.pdf
350 TB PCB CONNECTOR datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf