ITT Cannon, LLC MDM-37PCBR-A174-F222
MDM-37PCBR-A174-F222 picture photo
Mfg. Part Number
MDM-37PCBR-A174-F222
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
MDM-37PCBR-A174-F222.pdf
Availability of MDM-37PCBR-A174-F222
QUANTITY
MDM-37PCBR-A174-F222 Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-37PCBR-A174-F222
Internal Part NumberEIS-MDM-37PCBR-A174-F222
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductITT - MDM Series High-Temp Micro-D Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-83513, Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Connector StyleD-Type, Micro-D
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishAluminum, Yellow Chromate Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Voltage Rating-
Current Rating-
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-37PCBR-A174-F222
Related LinksMDM-37PCBR, MDM-37PCBR-A174-F222 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-37PCBR-A174-F222 Details Description
Related parts for MDM-37PCBR-A174-F222
RES SMD 14K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 185MA 1.9 OHM datasheet.pdf
HEADER 26POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1100PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
DAISY CHAIN PKG MECH 1152-CCGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf