ITT Cannon, LLC MDM-37PH003P
MDM-37PH003P picture photo
Mfg. Part Number
MDM-37PH003P
Manufacturer
Product Category
D-Sub Cables
Brief Description
MICRO-D RCPT 37POS PIN 18" WIRE
Datasheet Download
MDM-37PH003P.pdf
Availability of MDM-37PH003P
QUANTITY
MDM-37PH003P Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-37PH003P
Internal Part NumberEIS-MDM-37PH003P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyD-Sub Cables
SeriesMDM
1st ConnectorReceptacle, Male Pins
2nd ConnectorIndividual Wire Leads
TypeD-Type, Micro-D
Number of Positions37
Length1.50' (457.2mm)
Shielding-
ColorMultiple
Usage-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-37PH003P
Related LinksMDM-37, MDM-37PH003P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-37PH003P Details Description
Related parts for MDM-37PH003P
RES 16 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 400MA 420 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 5W SMBJ datasheet.pdf