ITT Cannon, LLC MDM-37PH020B
MDM-37PH020B picture photo
Mfg. Part Number
MDM-37PH020B
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Wire Leads
Datasheet Download
MDM-37PH020B.pdf
Availability of MDM-37PH020B
QUANTITY
MDM-37PH020B Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-37PH020B
Internal Part NumberEIS-MDM-37PH020B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-83513, Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Connector StyleD-Type, Micro-D
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationWire Leads
FeaturesShielded
Shell Material, FinishAluminum, Yellow Chromate Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-37PH020B
Related LinksMDM-37, MDM-37PH020B Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-37PH020B Details Description
Related parts for MDM-37PH020B
BOX ALUM BLUE 2.25"L X 1.13"W datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.75A SYNC 8DFN datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
FINGERSTOCK BECU 7X406.4MM datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 160VDC datasheet.pdf
CAP FILM 13NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf