ITT Cannon, LLC MDM-37PH020P
MDM-37PH020P picture photo
Mfg. Part Number
MDM-37PH020P
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Wire Leads
Datasheet Download
MDM-37PH020P.pdf
Availability of MDM-37PH020P
QUANTITY
MDM-37PH020P Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-37PH020P
Internal Part NumberEIS-MDM-37PH020P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-83513, Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Connector StyleD-Type, Micro-D
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (2-56)
TerminationWire Leads
FeaturesShielded
Shell Material, FinishAluminum, Yellow Chromate Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-37PH020P
Related LinksMDM-37, MDM-37PH020P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-37PH020P Details Description
Related parts for MDM-37PH020P
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 28DIP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 3.89W MONO D 9WLCSP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 212.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
JPT RCPT SEAL ON WIRE datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW VMT3 datasheet.pdf
MARKING TAGS DIN TYPE K 6MM datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS datasheet.pdf