ITT Cannon, LLC MDM-37SCBR-F222
MDM-37SCBR-F222 picture photo
Mfg. Part Number
MDM-37SCBR-F222
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
MDM-37SCBR-F222.pdf
Availability of MDM-37SCBR-F222
QUANTITY
MDM-37SCBR-F222 Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-37SCBR-F222
Internal Part NumberEIS-MDM-37SCBR-F222
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-83513, Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Connector StyleD-Type, Micro-D
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishAluminum, Yellow Chromate Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Voltage Rating-
Current Rating-
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-37SCBR-F222
Related LinksMDM-37S, MDM-37SCBR-F222 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-37SCBR-F222 Details Description
Related parts for MDM-37SCBR-F222
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 15UH SMD datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
MF SMC VERT HDR W/.094 CLIP datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 200W datasheet.pdf
IC SERIAL CBRAM 32KB 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT M8 datasheet.pdf