ITT Cannon, LLC MDM-37SCBR-F222
MDM-37SCBR-F222 picture photo
Mfg. Part Number
MDM-37SCBR-F222
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
MDM-37SCBR-F222.pdf
Availability of MDM-37SCBR-F222
QUANTITY
MDM-37SCBR-F222 Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-37SCBR-F222
Internal Part NumberEIS-MDM-37SCBR-F222
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-83513, Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Connector StyleD-Type, Micro-D
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishAluminum, Yellow Chromate Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Voltage Rating-
Current Rating-
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-37SCBR-F222
Related LinksMDM-37S, MDM-37SCBR-F222 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-37SCBR-F222 Details Description
Related parts for MDM-37SCBR-F222
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 40V 1.2A TO-92 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 580MA 640 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 18.5VOUT 75W datasheet.pdf
DISPENSER BOTTLE 2OZ 20GA (SD) datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf