ITT Cannon, LLC MDM-51PBSP
MDM-51PBSP picture photo
Mfg. Part Number
MDM-51PBSP
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 51 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
MDM-51PBSP.pdf
Availability of MDM-51PBSP
QUANTITY
MDM-51PBSP Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-51PBSP
Internal Part NumberEIS-MDM-51PBSP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-83513, Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Connector StyleD-Type, Micro-D
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions51
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (2-56)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishAluminum, Yellow Chromate Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-51PBSP
Related LinksMDM-5, MDM-51PBSP Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-51PBSP Details Description
Related parts for MDM-51PBSP
IC 2.5V PWR SUPPLY MON 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX QUAD 1X1 14SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CRIMP PROCESS MONITOR TK datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
BEND RELIEF 2.5MM YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf