ITT Cannon, LLC MDM-51SH006P
MDM-51SH006P picture photo
Mfg. Part Number
MDM-51SH006P
Brief Description
MICRO-D PLUG 51POS SKT 36" WIRE
Datasheet Download
MDM-51SH006P.pdf
Availability of MDM-51SH006P
QUANTITY
MDM-51SH006P Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-51SH006P
Internal Part NumberEIS-MDM-51SH006P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyD-Sub Cables
SeriesMDM
1st ConnectorPlug, Female Sockets
2nd ConnectorIndividual Wire Leads
TypeD-Type, Micro-D
Number of Positions51
Length3.0' (915mm)
Shielding-
ColorMultiple
Usage-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-51SH006P
Related LinksMDM-51, MDM-51SH006P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-51SH006P Details Description
Related parts for MDM-51SH006P
CONN TERM BLOCK 2POS 5.08MM PCB datasheet.pdf