ITT Cannon, LLC MDM01-C21
MDM01-C21 picture photo
Mfg. Part Number
MDM01-C21
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 21 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
MDM01-C21.pdf
Availability of MDM01-C21
QUANTITY
MDM01-C21 Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM01-C21
Internal Part NumberEIS-MDM01-C21
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-83513, Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Connector StyleD-Type, Micro-D
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions21
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (2-56)
TerminationSolder Cup
FeaturesShielded
Shell Material, FinishAluminum, Yellow Chromate Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM01-C21
Related LinksMDM0, MDM01-C21 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM01-C21 Details Description
Related parts for MDM01-C21
IDC CABLE - MSC16A/MC16F/MSC16A datasheet.pdf
POT 100K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 6POS SKT datasheet.pdf