IXYS Corporation MDMA35P1200TG
MDMA35P1200TG picture photo
Mfg. Part Number
MDMA35P1200TG
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1.2KV 35A TO240AA
Datasheet Download
MDMA35P1200TG.pdf
Availability of MDMA35P1200TG
QUANTITY
MDMA35P1200TG Order Process
Ship out your order
Specifications of MDMA35P1200TG
Internal Part NumberEIS-MDMA35P1200TG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)35A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.16V @ 35A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr40µA @ 1200V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-240AA
Supplier Device PackageTO-240AA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDMA35P1200TG
Related LinksMDMA35, MDMA35P1200TG Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MDMA35P1200TG Details Description
Related parts for MDMA35P1200TG
CONN HOUSING PLUG 104POS BLACK datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf